Náš e-shop podporuje charitativní akci "Nezávodím-pomáhám". Využijte slevový kód MTS20 pro 20% slevu na produkty značky Kilpi.

Regenerace

Regenerace

Regenerace = třetí pilíř
správného tréningu
sportovce

 

V minulosti byl sportovní výkon postaven zejména na tělesné zdatnosti jedince, která se dala zvyšovat fyzickou přípravou, čili tréninkem. Později odborníci usoudili, že stejnou důležitost jako tělesná cvičení má pro sportovce také strava, resp. správná výživa, na které závisí růst svalů a látková výměna v průběhu přípravy a výkonu. V současnosti je tato dvojice doplněna o třetí pilíř, který je stejně důležitý jako trénink a strava, a tím je REGENERACE. Pouze regenerovaný sval roste trvale a zejména vrcholový sportovec bez nejmodernějších a odborně aplikovaných regeneračních metod nemá šanci držet krok s konkurencí a vyhnout se častým zraněním. Regenerace je definovatelná jako znovunastolení rovnováhy.

trojuhelnik

Efektivnosti regeneračních procesů lze dosáhnout hlavně využitím metod aktivní regenerace po fyzickém výkonu. Zjednodušeně řečeno, do svalů se při zátěži vyplavuje kyselina mléčná, která způsobuje bolestivost a snížení výkonnosti. Cílem regenerace je odplavit metabolity z těla co nejdříve, aby nedošlo k jejich ukládání a vzniku chronických stavů. Důležité je samozřejmě stejně jako u tréninku správné a odborné rozložení regeneračních procedur v průběhu tréninkového i soutěžního období.

Některé metody regenerace svalů

 

Správná regenerace svalů

  • zotavit tělo po fyzické zátěži
  • připravit tělo na další, opakovanou fyzickou zátěž
  • maximalizovat efekt tréninku
  • dosáhnout větších sportovních výkonů
  • vyhnout se zraněním
x