Náš e-shop podporuje charitativní akci "Nezávodím-pomáhám". Využijte slevový kód MTS20 pro 20% slevu na produkty značky Kilpi.

Díl 2. Běžecká vesta Kilpi Hardrock 12

Sportuji prakticky celý svůj život, ale posledních 7 let se věnuji zejména ultra trailovým běhům. Nejraději mám trasy nad 100 kilometrů. Při těchto dlouhých štrekách pak potřebujete mít kvalitní výbavu od obuvi na nohou až po čelovku na hlavě. K nezbytné výbavě samozřejmě patří i vysoce kvalitní běžecký batoh, resp. běžecká vesta. Ta musí perfektně „sedět“ na těle, musí být lehká, mít spousty různých kapes na veškeré vybavení, které si člověk nese a mnoho dalších vychytávek, které toho hodně usnadní.

Produkt můžete zakoupit ZDE

Běžeckou vestu od firmy KILPI jsem testovala poprvé v zimě 2018, když jsem se připravovala na LH24, což je Winter Extreme Race. Před samotným závodem jsem ve vestě absolvovala několik tréninků na Lysé hoře a byla s ní opravdu spokojená. Skutečná zátěž tohoto doplňku měla ale přijít teprve se samotným závodem, ve kterém se projeví veškeré možné nedostatky, chybičky, ale samozřejmě i všechny výhody a klady. Tím, jak jsou ultra traily náročné nejen fyzicky, ale i časově a vy máte vestu na sobě často i více než 15 hodin, prověří se skutečně všechno, i ten poslední šev, každá šňůrka nebo zip.

Samotný závod LH24, jak už počáteční písmena napovídají, probíhá na Lysé hoře, kde každý závodník doslova krouží 24 hodin po předem dané trase nahoru a dolů. Závod se pořádá na přelomu ledna a února, kdy o sobě zima dává nejvíce vědět, takže není nouze o skutečně extrémní mrazivé počasí a spoustu sněhu. Takže na start jsem se postavila právě s touto vestou.

Ale teď už k věstě samotné…

Vesta je prakticky totožná jako pro ženy, tak pro muže. Je dokonale lehká a má opravdu spoustu kapes pro všechno vybavení, jídlo a doplňky, které s sebou člověk nese. Dokonce, což je naprosto úžasné, má jednu z kapes zevnitř opatřenou krytím proti vodě, takže i když prší, máte věci v této kapse v suchu, což se hodí zejména pro suché triko, mobil nebo jiné věci, které se s vodou moc nemusí. Samozřejmě si člověk takové věci může dát do vodě odolného pytlíku, ale proč tahat další věc navíc, když každý gram se při tak dlouhých bězích počítá.

Do vesty jsem si před závodem vložila jednak povinnou výbavu a jednak spoustu dalších věcí, které považuji pro sebe za důležité v podobě jídla, pití a dalších doplňků. To se samozřejmě liší u každého z nás podle našich potřeb. Nicméně jsem předpokládala, že vestu nebudu muset ani jednou za závod sundat. A opravdu jsem nemusela. Vše potřebné jsem měla totiž vždy po ruce.

Zde tedy musím říct, že vesta splňuje, co se prostoru pro věci týče, opravdu velký objem. Během závodu potřebuji mít vše tak zvaně „po ruce“ a na vše potřebné, jako jsou tyčinky, gely a podobně jsem dosáhla. Samotný batůžek je skvěle koncipován i pro pitný režim. Firma KILPI má k batůžku přesně vyrobené lehké silikonové láhve KILPI HYDRO o různých objemech, které přesně a dokonale padnou do ramenních popruhů a máte je bezprostředně u svých úst a tak můžete doplňovat tekutiny přímo za běhu. Současně, pokud někomu tento způsob nevyhovuje, může zvolit vodní rezervoár v samotné vestě a umístit jej na záda.

Za ta léta, co se ultra trailu věnuji, jsem vyzkoušela již velkou řadu běžeckých batůžků a vest. Co je ale opravdu klíčové, tak jak je vesta střižena, jak „sedí“ na těle. Pokud vám bude vesta poskakovat, nebude držet pevně na těle, tak vám způsobí odřeniny. A kdo odřeniny jako běžec na dlouhé trati zažil, ví jaká to je překážka. Vestička Kilpi HARDROCK-U však sedí na těle jako by to byla vaše druhá kůže. I přes to, že jí naplníte povinnou výbavou a dalším potřebným vybavením, tak krásně obepíná hrudník, nikde netlačí, neřeže nebo vám nezpůsobuje problémy při běhu. Samozřejmě, a to podotýkám, je při nákupu nutné zvolit správnou velikost. Mějte při nákupu na paměti, pokud batůžek zkoušíte na prodejně prázdný, že jej pak při tréninku nebo závodě naplníte věcmi a proto s tím počítejte.

Co většinou tedy ve vestě nosím já? Liší se to podle typu závodu, ročního období, ale i podle samotného počasí, které sleduji před závodem a které na trati může panovat. Přece jen běhám závody 100km a víc a chci mít klidnou hlavu, že jsem v případě nouze dobře vybavena! Proto do vesty většinou putuje: kvalitní bunda, občas nepromokavé kalhoty, rukavičky, nákrčník, 2×500 ml silikonové láhve KILPI HYDRO s vodou, přesnídávky, gumídci, nějaké tyčinky, magnesium, BCAA, mobil, samozřejmě čelovky, atd. podle výše uvedených kritérií (roční období, počasí…) Tudíž nějaké 3 až 4 kg opravdu nosím. Pokud by mi něco vadilo do kopce (například mě začala někde tlačit čelovka), tak se s tím smířím a nebyla by to žádná tragédie. Ovšem při seběhu, který opravdu miluji, mi nesmí nic překážet ani poskakovat, abych se mohla plně soustředit na každý došlap. Díky této vestě si vychutnávám každý kamínek a vůbec nevím, že mám něco na zádech!

Porovnání běžeckých vest od jiných firem:

Za dobu, co běhám, jsem odzkoušela mnoho běžeckých vest od různých výrobců a bohužel jsem si díky tomu zkazila nejeden trénink. Abych se pak vyhnula problémům v závodu, musím si vše odzkoušet v tréninku a tohle radím všem, kdo se mě na to zeptá. A netýká se to jen vesty. To stejné platí i pro jídlo, boty, ponožky, prostě vše, co budete v závodě používat, aby nás pak něco na závodě nezaskočilo. V minulosti se mi rovněž stalo, že jsem si vzala na trénink vestu od velmi kvalitní běžecké značky. Bohužel při seběhu mi díky tomu, že měla kapsy na láhve s pitím z příliš pružné látky, tyto láhve různě poskakovaly. Nejen že mi to při sebězích opravdu vadilo, ale hlavně to odvádělo mou pozornost, člověk se pak tolik nesoustředí na každý došlap, ale neustále věnuje pozornost něčemu jinému (v tomto případě láhvím), což nakonec může vést až například k upadnutí nebo úrazu v podobě vyvrtnutí kotníku. Při seběhu, zejména pak v noci, musíte věnovat veškerou pozornost každému kroku a pokud musíte řešit něco jiného, je to prostě riziko. Proto jsem tuto situaci nakonec vyřešila tak, že já jsem vzala parťákovi hůlky a on mi zase nesl láhve. Už nikdy v ní neplánuji vyběhnout .A to musím podotknout, že tato vesta byla téměř jednou tak dražší, než je HARDROCK 10 od firmy KILPI.

Nakonec jsem s vestou HARDROCK 10 běžela i všechny další závody jako 100 Miles of Istria, Scenic trail, K24 trail, Beskydskou sedmičku a další.

Za sebe tak mohu říct, že tato vesta je opravdu velmi kvalitní ať už zpracováním, použitým materiálem, spoustou kapes a v neposlední řadě i svou variabilitou co se týče množství věcí, které vesta pojme. Když k tomu připočtu cenu, za kterou se dá vesta pořídit ve srovnání s jinými značkami, tak vesta HARDROCK 10 je na špici v tomto segmentu a dá se říct, že nemá konkurenci.

x